Jak usunąć skutki zalania – osuszanie wełny mineralnej

Głównym zadaniem wełny mineralnej, jest izolacja termiczna – zimą chroni przed chłodem, latem przed nadmiernym nagrzewaniem. Pełni także funkcję ochronną – podwyższa odporność ogniową oraz zapewnia izolację akustyczną. Jednak by wełna mineralna była w pełni funkcjonalna, musi być sucha. Co zrobić gdy, wełna zamoknie?

Osuszanie wełny mineralnej – najczęstsze przyczyny zalania

Przyczyn zamoknięcia wełny mineralnej może być naprawdę wiele. Do tych najpopularniejszych z pewnością można zaliczyć nieszczelność poszycia dachowego, powstałą na skutek uszkodzenia mechanicznego, nieprawidłowego montażu folii izolacyjnej lub braku wentylacji. Jednak niezależnie od przyczyny, skutek jest zwykle ten sam – mokra wełna mineralna.

Jak rozpoznać problem?

O tym, że wełna jest mokra, może świadczyć kilka czynników. Po pierwsze są to podwyższone rachunki za ogrzewanie, po drugie wyczuwalna wilgoć w pomieszczeniach usytuowanych na górnych kondygnacjach – poddasze, strych i po trzecie, widoczne zacieki lub pleśń pojawiające się na okapie, ścianach i suficie bądź elementach konstrukcji dachu.

Sposoby osuszania wełny mineralnej

Bezwzględnie należy pamiętać, że jeśli zamontowana już wełna ulegnie zamoczeniu, nie ma możliwości by całkowicie wyschła samodzielnie. Pozostawienie jej na swoim miejscu może prowadzić do rozpoczęcia procesów gnilnych lub pokrycia wełny wykwitami pleśni. Morka wełna negatywnie działa także, na konstrukcję więźby wykonanej z drewna. Aby usunąć problem, trzeba ją osuszyć. Można tego dokonać poprzez demontaż całości wełny, wystawienie jej na działanie ciepłego, suchego powietrza i ponowny montaż, jednak takie rozwiązanie wymaga wiele pracy i sprzyjających warunków atmosferycznych. Sytuacja się komplikuje, jeśli do zalania dochodzi podczas deszczowej jesieni bądź zimy. Na pomoc w takich sytuacjach przychodzą firmy specjalizujące się profesjonalnym osuszaniem. Dysponują one sprzętem przystosowanym do usuwania skutków zalania w sposób nieinwazyjny. W przypadku osuszania wełny mineralnej najczęściej wykorzystuje się technikę polegającą na przeprowadzeniu przez materiał bardzo dużych ilości suchego powietrza, które stopniowo pochłaniając wilgoć, prowadzi do całkowitego osuszenia. W tym celu używa się specjalnego osuszacza oraz pompy wysokociśnieniowej.

Jeśli szukasz pomocy przy osuszaniu, zachęcamy do skorzystania z usług specjalistów z firmy Kubatura-Lab – osuszanie wełny.

Zadzwoń:
+48 668391919
Zobacz stronę:
http://www.kubatura-lab.pl/