Rusztowania do prac na wysokościach – jaki mamy wybór?

Rusztowania dają możliwość przeprowadzenia prac budowlanych na wysokości. Są to konstrukcje, które należy wybierać z rozwagą – muszą spełniać surowe normy bezpieczeństwa. Muszą być też być wygodne w użytku oraz dopasowane do rodzaju pracy. Dlatego wybór odpowiedniego rusztowania na budowę wymaga posiadania doświadczenia, fachowej wiedzy oraz znajomości przepisów. Konieczna jest też wyobraźnia, pozwalająca przewidzieć typowe ryzyka czyhające na pracowników w trakcie pracy.

Przegląd rusztowań

Rusztowania można kupić na własność lub skorzystać z usług firm, które mają rusztowania na wynajem. Na rynku znajdziemy rusztowania umożliwiające pracę na wysokości, prace na dachu, pracę pod zadaszeniem, nad szklarniami, wokół kominów i innych obiektów okrągłych. Wysokość rusztowania może sięgać nawet kilkudziesięciu metrów. Mogą to być konstrukcje wolnostojące, jak i jezdne, czy przymocowane na trwałe do budynku. Spełniają swoje funkcje zarówno na budowach, jak i podczas prac remontowych, czy w czasie dokonywania instalacji (np. elektrycznych, wentylacyjnych, czy wykończeniowych).

Mamy do wyboru rusztowania modułowe, ramowe, kozłowe, czy stojakowe lub wspornikowe. Jeśli chodzi o materiał budulcowy, mamy do wyboru modele drewniane, stalowe, aluminiowe oraz wykonane z włókna szklanego. Jeśli chodzi o sposób użytkowania rusztowań, mamy rusztowania jezdne, zbudowane na kółkach oraz rusztowania elewacyjne, statyczne.

 

Lekkie rusztowania jezdne – dlaczego warto zwrócić na nie uwagę?

Modele jezdne są wyposażone na dole w stelaże z kółkami, a także w pomosty z poręczami. Gdy mają znosić większe ciężary, dodaje się im stabilizacji poprzez wsparcie na dodatkowych stopach. Są bardzo dobrym wyborem w tych środowiskach pracy, gdzie przenoszenie rusztowania następuje bardzo często. Są stabilne, lekkie, łatwe w rozmontowaniu i zmontowaniu z powrotem (co ma niebagatelne znaczenie, gdy musimy przenosić je z jednego piętra na drugie).

Na pomosty zamieszczone w centralnej części konstrukcji można dostać się od wewnętrznej strony konstrukcji, przez antypoślizgowe, profilowane szczeble. Pomosty mają nieścieralne, antypoślizgowe powłoki (najczęściej wykonane z żywicy fenolowej), odporne na takich szkodliwych czynników jak opary chemiczne, czy wilgoć lub wysoka temperatura. Osoby znajdujące się na pomostach są chronione przed wypadnięciem przez wysokie barierki ochronne. Dodatkowo, pomosty wyposażone są w przypodłogowe burty. Najbardziej zaawansowane technicznie modele dają możliwość umieszczenia pomostu na dowolnej wysokości.