Odwadnianie z zastosowaniem igłofiltrów
W wielu przypadkach, kiedy konieczna będzie realizacja prac ziemnych w terenie podmokłym, jedynym rozwiązaniem na pozbycie się wody z gruntu, będzie jego odwodnienie z wykorzystaniem igłofiltrów. Jest to bardzo efektywna technologia odwadniania, która pozwala nam także na okresowe obniżenie poziomu wody gruntowej, czy też zabezpieczenie przed napierającą wodą w różnych okolicznościach. Warto przyjrzeć się tej technologii nieco bliżej, gdyż dla wielu firm budowlanych w wielu przypadkach może się okazać jedynym rozwiązaniem do realizacji określonych zadań.
Zestaw igłofiltrowy i jego działanie
Zanim będzie można przejść do innych kwestii, koniecznością będzie powiedzenie sobie o tym, w jaki sposób działa odwadnianie z pomocą igłofiltrów. Otóż igłofiltry są to specjalne rury PCV, zakończone odpowiednim perforowaniem (końcówka roboczą), które wprowadzone są do gruntu na ustaloną głębokość (głębokość odwadniania). Następnie są one podłączone do kolektorów ssawnych, które z kolei podłączone będą do agregatu pompowego. Agregat w tym przypadku będzie wytwarzać podciśnienie w instalacji, dzięki czemu igłofiltry będą mogły odsysać wodę znajdująca się w glebie i przekazywać ją dalej, gdzie zostanie ona odpompowana na bezpieczną już odległość.
Pozyskiwanie instalacji igłofiltrowej
Posiadanie instalacji igłofiltrowej dla wielu firm byłoby rozwiązaniem idealnym, aczkolwiek zdając sobie sprawę z kosztów zakupu takiej instalacji, musimy przyjąć założenie, że większość przedsiębiorstw po prostu nie będzie w stanie sobie pozwolić na takie inwestycje. Druga kwestia jest taka, iż niektórzy z nich po prostu wykorzystują tego typu sprzęt na tyle rzadko, że nie warto kupować go na stałe. Tutaj pomocna będzie więc specjalistyczna wypożyczalnia pomp i igłofiltrów, gdzie możliwe będzie w dość przyzwoitych cenach wynajęcie zestawu igłofiltrowego na czas realizacji konkretnych robót.
Zakup używanego zestawu igłofiltrowego
Alternatywnym do wypożyczania rozwiązaniem będzie zakup zestawu używanego. Tutaj jednak najczęściej trzeba będzie samodzielnie skompletować wszystkie elementy. Tak więc osobno trzeba będzie kupić igłofiltry, osobno kolektory ssawne i wszystkie złączki, a osobno używane pompy spalinowe do igłofiltrów. Koniecznie trzeba będzie jednak zwrócić uwagę na fakt, iż w przypadku zakupu pompy do igłofiltrów, przede wszystkim trzeba będzie zwrócić uwagę na jej parametry. Będą one wyrażone w zdolności do obsługi konkretnej ilości igłofiltrów. Jeśli podłączymy daną pompę do większej ilości igłofiltrów albo do igłofiltrów o większej średnicy, po prostu cała instalacja straci na wydajności, a nawet dojdzie do tego, że całkowicie przestanie pracować. Musimy więc powiedzieć, iż najważniejszą kwestią w tym przypadku będzie przede wszystkim prawidłowy dobór poszczególnych elementów zestawu względem siebie oraz względem warunków realizacji odwodnień.
- Usługa kominiarska – zapewnienie bezpieczeństwa i efektywności twojemu domowi - 17 sierpnia 2023
- Weryfikacja wodomierzy w Krakowie - 10 listopada 2022