Jak wybrać namiot magazynowy?

Wybór namiotu magazynowego nie jest trudnym zadaniem. Jednak osoby, które nie miały wcześniej styczności z magazynowaniem, może pojawić się tu sporo niejasności. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Namioty magazynowe to dobra alternatywa dla tradycyjnych magazynów oraz wynajmowania powierzchni. Koszt wybudowania własnego magazynu jest stosunkowo duży, natomiast wynajęcie powierzchni magazynowej wymaga dobrego przygotowania umowy i negocjowania warunków, które będą korzystne dla obu stron. Wybór namiotu wydaje się optymalnym rozwiązaniem w wielu aspektach – przede wszystkim tym finansowym.

Wybór namiotu magazynowego powinien rozpoczynać się od określenia powierzchni – możesz wybierać w modelach o powierzchni od niewiele ponad 10- do nawet kilkudziesięciu metrów kwadratowych. Kolejnym aspektem, który często dosyć ściśle wiąże się z powierzchnią, jest cena. Określenie tych dwóch kryteriów na samym początku może pomóc Ci w zawężeniu liczby modeli spełniających Twoje potrzeby i oczekiwania.

Przejdźmy jednak do strony technicznej. W tym obszarze najbardziej istotna jest plandeka oraz konstrukcja (określana również jako stelaż lub rama) namiotu. To elementy, które są dla namiotu tak istotne, jak dla fundamenty dla tradycyjnego, murowanego magazynu.

Plandeka namiotu powinna być wykonana z odpowiedniego materiału, który zapewnia wodoszczelność, odporność na promieniowanie UV oraz na zakres temperatur dopasowany do naszego klimatu.

W przypadku konstrukcji należy zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonano rury. Ponadto – w nowszych modelach tworzy się wyodrębnioną konstrukcję dachową oraz podłogową. Bardzo istotne są również łączniki rur. W tym przypadku nowsze modele również często gwarantują bardziej zaawansowane rozwiązania (np. śruby montowane na wylot, a nie tylko dociskające rury, a także dwie – zamiast jednej śruby).

Jeżeli dokonasz już konfiguracji odpowiedniej konstrukcji oraz plandeki, zwróć uwagę na dodatkowe wyposażenie, takie jak choćby wywietrzniki, fartuch odprowadzający wodę czy okna doświetlające przestrzeń.