Jak wykorzystać lampy podłogowe? 5 sprawdzonych pomysłów

Zastanawiacie się, czy lampy podłogowe sprawdzą się w Waszych mieszkaniach? Nie jesteście pewni, gdzie je ustawić? Poznajcie 5 pomysłów na wykorzystanie oświetlenia podłogowego we wnętrzach.

Chociaż lampa podłogowa może się wydawać tylko kolejnym dodatkiem do aranżacji, to pełni we wnętrzach wiele różnych, ważnych funkcji. Doświetla poszczególne strefy pokoju, buduje w nim relaksujący klimat, wpływa na samopoczucie domowników, podkreśla indywidualny charakter wystroju i dodaje aranżacji elegancji. Jest dodatkiem mobilnym, niezwykle praktycznym, uniwersalnym i ponadczasowym. Docenia się ją zwłaszcza jesienią i zimą, gdy dni są krótkie i ponure, więc większość doby spędzamy przy sztucznym świetle. Lampy podłogowe można wykorzystać we wszystkich pomieszczeniach w domu. Zobaczcie, gdzie sprawdzają się najlepiej.

Salon

Oświetlenie główne, chociaż oczywiście niezbędne w salonie, może wzmacniać poczucie zmęczenia i rozdrażnienia, np. po stresującym tygodniu pracy. Dzięki dużej, nowoczesnej lampie podłogowej, w Waszym salonie zagości wyjątkowo nastrojowa i przytulna atmosfera, sprzyjająca błogiemu wypoczynkowi po pełnym wyzwań dniu. Subtelne, odpowiednio rozproszone światło sprawia, że w salonie panuje przyjemny półmrok, który pozwala wyciszyć się i zapewnia wytchnienie zmęczonym oczom. W salonie oświetlenie podłogowe pełni też ważną funkcję dekoracyjną. Zdobi wnętrze oraz dopełnia i podkreśla aranżację. Ten segment lamp jest dzisiaj mocno rozbudowany, dlatego zakup idealnego modelu nie powinien sprawić większego problemu.

Strefy wypoczynku

Jeśli należycie do grona miłośników literatury i marzycie o stworzeniu w mieszkaniu klimatycznego kącika czytelniczego, oryginalna lampa podłogowa to dodatek obowiązkowy (zaraz obok wygodnego fotela). Dzięki odpowiednio dobranemu oświetleniu podłogowemu, wieczory z książką będą jeszcze przyjemniejsze. W kąciku czytelniczym świetnie sprawdzi się model umożliwiający regulację kąta padania światła albo z kilkoma niezależnie pracującymi, ruchomymi źródłami światła (kloszami). Lampa podłogowa z powodzeniem uzupełni także strefę z telewizorem albo domowy gabinet z komputerem, ponieważ w całkowitej ciemności blask ekranu bywa mocno drażniący, męczący i obciążający dla wzroku.

Jadalnia i kuchnia

W jadalni lub kuchni lampę podłogową warto ustawić w pobliżu stołu, by zbudować zmysłową atmosferę i dodać całej aranżacji elegancji. Powstanie w ten sposób idealne tło dla romantycznej kolacji we dwoje albo kameralnego przyjęcia z ważnymi gośćmi. Subtelny blask lampy podłogowej znakomicie komponuje się z blaskiem świec lub oświetleniem typu cotton balls.

Sypialnia

Do sypialni sugerujemy wstawić lampę podłogową z materiałowym abażurem, który cudownie rozprasza i ociepla światło. Będzie ona klimatyczną alternatywą dla standardowej lampki nocnej. Umożliwi czytanie książki po zmroku, ułatwi zasypianie i poruszanie się po zmroku oraz wprowadzi do pomieszczenia przytulność, intymność, ciepło i nutę światowego designu.

Pokój dziecka

Lampy podłogowe, zwłaszcza LEDowe, z motywami bajkowymi lub w uroczych, pastelowych barwach, to fantastyczny wybór do pokoików dziecięcych. Mogą generować delikatne światło, ułatwiające zasypianie albo intensywne – dobrze doświetlające strefy zabawy i nauki.