Przygotowujesz nieruchomość pod wynajem? Sprawdź, o czym powinieneś pamiętać

Zanim kupisz nieruchomość, rozważ kilka kwestii, w tym również tych finansowych, takich jak spodziewana kwota przychodów z najmu, roczne wydatki, które poniesiesz, oraz ryzyko, które może się pojawić. O jakie jeszcze kwestie warto zadbać?

 

Wskazówka pierwsza: oszacuj wydatki stałe i wydatki zmienne

Wydatki stałe na pewno będą się pojawiać w tym rodzaju działalności. Będą się wiązać chociażby z podatkami od nieruchomości, płaconymi co roku oraz z ubezpieczeniem mieszkania. Jeśli chodzi o wydatki zmienne, do nich zaliczać będą się na pewno nieplanowane wydatki, wymuszone przez awarię sprzętu AGD, problemy hydrauliczne czy związane z systemem grzewczym. Jeśli posiadasz odpowiednie środki, żeby zakupić mieszkanie za gotówkę, dobrze się zapoznać z całą procedurą (https://cordiapolska.pl/blog/2018/07/01/kupno-mieszkania-za-gotowke-krok-kroku/)

 

Wskazówka druga: ustal, do jakiego grona osób kierujesz swoją ofertę

Każda nieruchomość ma swoje lepsze i gorsze strony. Jedna ma świetną lokalizację, za to przechodnie pokoje, z kolei inna cechuje się wspaniałym rozkładem, za to znajduje się na przedmieściach i trudno do niej dojechać, nie mając własnego auta. Na pewno atrakcyjna z punktu widzenia przyszłego najemcy będzie jakość wykończenia lokalu, w który właściciel zainwestował nawet niewiele, będzie robić zdecydowanie lepsze wrażenie niż nieremontowana od 40 lat kawalerka w bloku z wielkiej płyty. Spójrz obiektywnie na swoją nieruchomość i zastanów się, komu mogłaby odpowiadać. Jakie zalety posiada? Jakie sprzęty ułatwiające codzienne funkcjonowanie się w niej znajdują? Uwzględnij potencjalnego odbiorcę już na etapie formułowania ogłoszenia o wynajem. Ustal również cenę stosowną do wielkości, standardu wykończenia i lokalizacji mieszkania. Zupełnie innym budżetem będzie dysponować studentka, innym pracująca para, a jeszcze innym rodzina z dwójką dzieci. Porównaj stawki najmu lokali podobnych do Twojego, jakie obowiązują w najbliższej okolicy. To da Ci odpowiedź, na ile możesz ustalić kwotę, aby bez problemu znaleźć najemcę.

 

Wskazówka trzecia: zapewnij odpowiednie warunki swoim lokatorom

Wynajem mieszkania stanowi nie tylko możliwość zarobkowania, ale jest obarczona również odpowiedzialnością za komfort i bezpieczeństwo mieszkania. Pamiętaj, aby oddać lokal z prawidłowo zamontowanym systemem ogrzewania, dobrą wentylacją i prawidłowym stanem technicznym. Zadbaj o wygodę swoich lokatorów, oddając do ich dyspozycji pralkę, funkcjonalną szafę i zmywarkę. Zadbaj o optymalny rozkład pomieszczeń oraz ich czystość. Odśwież mieszkanie przed rozpoczęciem wynajmowania go kolejnym osobom. Bądź miły i pomocy, a na pewno nie będziesz mieć problemów z zachowaniem ciągłości najmu i pełnym obłożeniem pokoi.