Kolory do pokoju dziecięcego.

Urządzanie pokoju dziecięcego to duża przyjemność, ale też trudne wyzwanie. Mamy spodziewające się potomstwa planują aranżację pokoiku na długo przed narodzinami maluszka. Szukają pomysłów na kolor ścian, dobór sprzętów, wybierają łóżeczko. Trochę inaczej musi wyglądać pokój dla starszego dziecka. Tutaj bierze się pod uwagę głównie upodobania kolorystyczne jego młodego lokatora.

Pierwszy pokoik

Kolor ścian do pokoju dziecka wybieramy w zależności od tego, w jakim jest ono wieku. Z badań naukowców wynika, że pastelowe kolory są niewidoczne dla niemowląt. A takie właśnie barwy są zwykle do pokoiku maluszków wybierane. Jest to dobry pomysł, w jasnym, spokojnym otoczeniu dziecko będzie lepiej zasypiać. Jednak aby właściwie stymulować rozwój dziecka, jego umysł i wyobraźnię, potrzebne będą bardziej intensywne kolorystycznie dodatki: dywanik, zasłonki, fragmenty ścian ozdobione kolorowymi wzorkami, naklejkami. Wskazane jest użycie dwóch głównych kolorów: jasnego na ściany i drugiego, bardziej nasyconego, na przykład ciemnego różu, żółtego czy niebieskiego, w którym będą dobierane dodatki. W pierwszym roku życia dziecka kontrastowe zestawienia barw stymulują rozwój wzroku.

Pokój  kilkulatka

Dzieci szybko rosną, zaczynają mieć swoje upodobania. Każde dziecko ucieszy się z pokoju, którego ściany będą ozdobione na przykład motywami z ulubionych bajek. Warto ozdobić wnętrze wyraźną grafiką, ponieważ duże formy geometryczne w kontrastowych barwach mają dobry wpływ na kształtowanie wyobraźni przestrzennej. Jeżeli chodzi o główny kolor, to trzeba w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę preferencje dziecka. Kilkulatek na pewno chętnie wyrazi swoje zdanie w tej kwestii. Rodzice natomiast dobrze znają charakter swojego dziecka, mogą więc pomóc w wyborze, kierując się tzw. psychologią koloru. Barwy kremowe dodają energii, jasnozielone dają poczucie bezpieczeństwa, niebieskie ukoją nerwy, pomogą opanować lęki. Kolor żółty pomaga się skoncentrować, a jasnoróżowy nastraja do łagodności i delikatności.

Własny kąt dla nastolatka

Pokój dla ucznia nie jest już tak „dziecinny”. Należy wydzielić w nim trzy strefy: nauki, zabawy i odpoczynku. Ściany najlepiej pomalować na kolor jasny, stonowany, a na ich fragmentach zaprojektować oryginalną grafikę. Można zainspirować się tym, co proponuje architekt wnętrz śląsk. Na stronie można zobaczyć między innymi pokoje zaprojektowane dla nastolatków, dziewcząt i chłopców. Pokój dla chłopca może mieć ściany w spokojnym kolorze, szare lub niebieskie. Takie wnętrze można ożywić elementami pomarańczowymi czy żółtymi. Pokój dla dziewczynki najlepiej utrzymać w jasnych, pastelowych barwach. Dla przełamania monotonii dobrze jest wykorzystać jakiś mocny, kontrastujący kolor. Można ozdobić całą ścianę lub jej część jasną tapetą w delikatne wzorki, oraz oczywiście zastosować ozdobną grafikę.

Kolory do pokoju dziecka, zarówno tego najmłodszego, jak i starszego, powinny być dobrane gustownie, tworzyć  harmonijną całość. Nadmiar barw i dekoracji może powodować wizualny chaos, utrudniać dziecku naukę i odpoczynek.