Blachodachówka czy blacha trapezowa – co lepsze?

Dach to bardzo ważny element każdego budynku. Zły dobór materiałów lub, co gorsza, złe wykonanie mogą przysporzyć wielu problemów. Nikt przecież nie chce mieć przeciekającego dachu w domu, garażu czy altanie ogrodowej.

Blachodachówka jako alternatywa dla tradycyjnej dachówki

Dach to nie tylko pokrycie domu, ale również jego element dekoracyjny. Musi więc spełniać nasze wymagania wizualne. Nowoczesne technologie pozwalają na wybór spośród wielu proponowanych poszyć dachowych. Jednym z nich jest blachodachówka. Jest ona tańsza od tradycyjnej dachówki, łatwiejsza w montażu, trwalsza, a prezentuje się doskonale. Jest odporna na odbarwienia i działanie promieni UV. Aby nasz dach służył nam przez długie lata, ważne jest również jego fachowe położenie. Należy pamiętać, aby nie zatrudniać niesprawdzonych firm. W tym przypadku oszczędność może okazać się zgubna.

Bardzo ważnym elementem każdego dachu jest system odprowadzania wody, czyli rynny. Tutaj również należy zastosować dobre i trwałe materiały, najlepiej w kolorze naszego dachu. Blachodachówka jest doskonałym rozwiązaniem do dachów o nawet niewielkim kącie nachylenia. Można ją stosować zarówno w domach o nowoczesnym jak i tradycyjnym designie.

Blacha trapezowa i jej zastosowanie

Blacha trapezowa to  lekki materiał o bardzo dużej wytrzymałości. Jest odporna na korozję, promienie UV, wiatry i wszelkie zjawiska atmosferyczne. Dobrze wykonany dach z blachy trapezowej jest niemalże niezniszczalny, o ile odpowiednio się go konserwuje. Z powodu swojej konstrukcji jest zalecany na duże połacie dachowe, dachy płaskie oraz te o niewielkim kącie nachylenia. Cena blachy trapezowej jest znacznie niższa od ceny blachodachówki. Jest to więc alternatywa bardzo ekonomiczna.

Dzięki swojej dużej odporności na wszelkiego rodzaju czynniki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne, blacha trapezowa znajduje bardzo szerokie zastosowanie nie tylko jako poszycie dachowe. Jest również stosowana do budowy bram i ogrodzeń. Garaż zbudowany z blachy trapezowej to gwarancja trwałości. Jeśli dodatkowo będzie w kolorze dachu czy elewacji domu, wkomponuje się doskonale w otoczenie.  Z blachy trapezowej możemy zbudować także składzik na narzędzia ogrodowe. Takie dodatkowe pomieszczenie posłuży nam przez wiele lat.