Jaka jest cena fotowoltaiki?

Panele fotowoltaiczne pojawiają się na coraz większej ilości polskich domów. Coraz wyższe ceny prądu sprawiają, że chcemy uniezależnić się od zewnętrznych dostawców energii i zaoszczędzić na wydatkach, a przy okazji zrezygnować z uciążliwego i zanieczyszczającego powietrze pieca na ekogroszek lub węgiel. Często rezygnujemy jednak z przejścia na Odnawialne Źródła Energii, ponieważ obawiamy się, że jest to inwestycja droga i nieopłacalna. Niesłusznie.

 

Instalacja droga, ale tania

Są opinie, że fotowoltaika jest droga, ale w rzeczywistości jedyny wydatek, jaki ponosimy, to koszt zakupu i montażu takiej instalacji. Jej cena jest istotnie dość wysoka i wynosi, w zależności od ilości paneli niezbędnej do zaspokojenia potrzeb domu na energię elektryczną, nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Na tym jednak wydatki się kończą, ponieważ nie ponosimy żadnych kosztów jej użytkowania, a same panele są bezobsługowe. Dlatego zwrot inwestycji rozpoczyna się od razu po uruchomieniu instalacji.

Walorem instalacji fotowoltaicznej, która do produkcji prądu korzysta z promieniowania słonecznego, jest również to, że nie musimy płacić za prąd i obawiać się kolejnych podwyżek jego cen. Nadmiar wyprodukowanej przez nas energii jest bowiem przesyłany i magazynowany w elektrowni i zwracany nam na przykład zimą, gdy jest gorsze nasłonecznienie i niższe temperatury, zaś panele produkują mniej prądu niż latem. Jedyny warunek jest taki, by zmagazynowaną energię odebrać w ciągu 365 dni.

 

Dofinansowanie i ulga podatkowa

Koszty założenia instalacji fotowoltaicznej zwracają się z reguły już po 5-6 latach. Głównie z powodu pozyskiwania bardzo taniej energii. Istotny czynnik to również możliwość dofinansowania inwestycji, z którego korzysta w Polsce coraz więcej osób.

Zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej Polska musi zwiększać udział Odnawialnych Źródeł Energii w pozyskiwaniu energii. Dlatego też w ramach programu „Mój prąd” rząd w lipcu 2019 roku wprowadził dotację w wysokości 5 tysięcy złotych do najbardziej popularnych i wykorzystywanych w gospodarstwach domowych instalacji fotowoltaicznych o mocy od 2 do 10kW. By otrzymać dotację wystarczy złożyć odpowiedni wniosek w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i załączyć do niego dokumenty potwierdzające wykonanie instalacji oraz jej podłączenie przez zakład energetyczny.

Dodatkowo osoby, które zainwestowały w fotowoltaikę, mogą od 1 stycznia 2019 roku odpisać od podstawy opodatkowania w rozliczeniu rocznym PIT całą kwotę inwestycji. Sprawdź więcej: pgreen.com.pl/produkty/instalacje-fotowoltaiczne-i-pompy-ciepla/