Jak naprawiać odpryski emalii na różnych powierzchniach?

Odprysk emalii to przede wszystkim spory problem estetyczny, niezależnie od tego, gdzie się pojawia. Niekiedy może również narażać dany element na uszkodzenie, np. powstawanie korozji. Dlatego warto reagować jak najszybciej, szczególnie gdy zauważysz odprysk emalii na metalu. Jak sobie radzić z tym problemem? Przedstawiamy sposoby na odprysk farby.

Odprysk farby na ścianie

Jeśli zauważasz odprysk farby na ścianie w niedługim czasie po zakończeniu malowania lub wręcz podczas tej czynności, zwykle oznacza to, że podłoże nie zostało właściwie przygotowane lub podczas poprzedniego malowania zostały popełnione pewne błędy. Jednym z nich może być zbyt duża ilość warstw emalii. Dlatego warto stosować wyłącznie dobrze kryjące preparaty, które pomogą uzyskać zadowalające efekty przy jednej lub dwóch warstwach.

Dobra farba to również znacznie mniejsze ryzyko odprysków. Należy się ponadto upewnić, że nie jest przeterminowana, a malowanie odbywa się zgodnie z zaleceniami producenta, to znaczy m.in. odpowiednią metodą i w odpowiednich warunkach. Jeśli podłoże wymaga zagruntowania, absolutnie nie należy pomijać tego kroku. Warto też używać dobrej jakości pędzli – nowych lub w bardzo dobrym stanie.

Jeśli odprysk farby na ścianie jest duży (farba odchodzi płatami), proces naprawczy jest dość skomplikowany. Należy usunąć szpachelką lub szlifierką wszystkie luźne powłoki. Następnie uzupełnić ubytki, oczyścić, zagruntować i pomalować ponownie. Jeśli natomiast odprysk emalii pojawia się już podczas malowania, należy od razu przerwać proces, po czym zacząć go odnowa, zwracając szczególną uwagę na przygotowanie powierzchni.

(Renowacja powierzchni emaliowanych)

Niezależnie od miejsca, w którym pojawił się odprysk emalii, prace naprawcze należy rozpocząć od usunięcia starych powłok, oczyszczenia i przygotowania podłoża.

Odprysk emalii w wannie

Odprysk emalii w wannie zwykle wynika z uszkodzenia mechanicznego. Jest to dość częsty problem, a na rynku bez trudu można znaleźć produkty, które pomogą go rozwiązać. Naprawa odprysku w wannie nie musi być skomplikowana. Należy rozpocząć od oczyszczenia ubytku i zdrapania ewentualnych odstających resztek powłok. Następnie powierzchnię trzeba zmatowić. Ubytek można zamalować specjalnym preparatem do renowacji powierzchni emaliowanych. Tego typu produkty mają wiele zastosowań i są bardzo łatwe w użyciu.

Odprysk emalii na metalu

Odprysk emalii na metalu, szczególnie jeśli dana powierzchnia jest wystawiona na działanie warunków atmosferycznych (np. ogrodzenie, balustrada, dach), może być bardzo groźny. To bowiem powłoki malarskie zabezpieczają metal przed korozją, czyli powstawaniem rdzy. Tymczasem przyczyn powstawania odprysków farby może być wiele. Niekiedy pojawiają się one po prostu po długim czasie od malowania ze względu na wiek powłoki. Innym razem mogą być wynikiem:

  • zastosowania niewłaściwej farby,
  • nieprawidłowego przygotowania podłoża,
  • malowania w zbyt niskiej lub zbyt wysokiej temperaturze albo przy zbyt wysokiej wilgotności powietrza,
  • nałożenia zbyt cienkiej lub zbyt grubej warstwy farby,
  • uszkodzeń mechanicznych.

Jak je naprawić? Jeśli odprysk farby jest niewielki (wywołany np. przez uszkodzenie mechaniczne), a pozostała powłoka jest nienaruszona, prace można wywołać punktowo. Powinny one obejmować usunięcie starej, łuszczącej się farby, oczyszczenie i odtłuszczenie podłoża, gruntowanie, jeśli używana farba nie ma właściwości gruntujących, a następnie malowanie. Należy stosować wyłącznie farby o odpowiednich właściwościach, przeznaczone do renowacji i zabezpieczania metalu.

Polski producent farb Polifarb Łódź ma w swojej ofercie wiele preparatów tego typu. Na pewno znajdziesz właściwy!

Sprawdź farby od polskiego producenta: https://polifarb.lodz.pl/pl/