Jak zaprojektować oświetlenie parkingu zewnętrznego?

Parkingi nocą muszą być dobrze oświetlone. Nie tylko zapewni to większy komfort dla kierowców, ale i zwiększa bezpieczeństwo, gdyż jak pokazują badania takie parkingi są mniej narażone na ataki złodziei i chuliganów. Jeżeli chcemy dobrze doświetlić swój parking zewnętrzny pierwszy problem na jaki się natkniemy się jest kwestia wyboru rodzaju oświetlenia. Do coraz częściej wybieranych rozwiązań, cieszącymi się dobrym odbiorem zarówno inwestorów jak i kierowców są lampy led uliczne. Jak wybrać ją by spełniła nie tylko wymagane normy, ale także oczekiwania przyszłych użytkowników? Wystarczy, że nie zapomnisz o kilku ważnych wskazówkach, które znajdziesz poniżej.

 

 Odpowiednie natężenie oświetlenia

Niezależnie od tego jaki rodzaj lamp wykorzystamy w swoim projekcie, musimy zwrócić uwagę prawidłowe dobranie ich natężenia w stosunku do ruchu jaki się będzie odbywał na naszym parkingu. Według podstawowych norm wyróżnia się:

1) Parkingi z dużym ruchem komunikacyjnym- charakteryzują się one aż 4- krotnie większym ruchem niż w przypadku ich małych odpowiedników. Aby zapewnić pełnię bezpieczeństwa i komfortu podczas wjeżdżania i wyjeżdżania oraz parkowania natężenie światła powinno wynosić aż 15 lx

2) Parkingi ze średnim ruchem komunikacyjnym- spotyka się je najczęściej w przypadku powierzchni należących obok fabryk, hal sportowych czy dużych biurowców. W związku z dość dużym lecz okresowym ruchem np. w okolicy końca zmiany pracowników, natężenie lamp oświetlających takie parkingi jest odpowiednio większym niż w przypadkach najmniejszych parkingów i wynosi około 10 lx.

3) Parkingi z małym ruchem komunikacyjnym- zalicza się do nich parkingi domków szeregowych, bloków mieszkalnych a także niewielkich sklepów. Ze względu na niewielki ruch natężenie światła również powinno być dosyć małe rzędu 5lx.

 

Należy pamiętać, że niektóre elementy parkingu będą wymagały dodatkowego doświetlenia. Zaliczyć do nich możemy miejsca takie jak: wjazdy i wyjazdy z parkingów oraz przejścia dla pieszych.

 

Energooszczędny parking XXI wieku

Nowoczesne energooszczędne lampy uliczne w technologii LED zdobywają coraz większą popularność pomimo dość wysokiej ich ceny jednostkowej.  Praktyka pokazuje jednak, że ich wymiana oraz eksploatacja jest tańsza niż w przypadku ich tradycyjnych odpowiedników. W przypadków parkingów zewnętrznych w zależności od potrzeb używa się różnych kombinacji lamp ulicznych, parkowych oraz naświetlaczy. Takie urządzenia dostarcza min. producent oświetlenia LED Lumi Team na stronie, którego zobaczyć można różne ciekawe realizacje, które mogą posłużyć za inspirację do tworzenia naszego indywidualnego projektu oświetleniowego.