Porównanie paneli fotowoltaicznych

Zapewne każdy zdążył już dostrzec jak bardzo wzrosło zainteresowanie fotowoltaiką na przestrzeni ostatnich kilku lat. Przymierzając się do zainwestowania w te nowoczesne instalacje generujące darmowy prąd, warto wiedzieć czym się sugerować przy wyborze paneli. W tym artykule postaramy się w jasny i zrozumiały sposób przedstawić podstawowe różnice pomiędzy trzema rodzajami paneli fotowoltaicznych. To właśnie z nich powstaje fotowoltaika Gdańsk jest natomiast miastem, gdzie szczególnie mocno dostrzega się różnorodność paneli na dachach domów i budynków przemysłowych.

Panele monokrystaliczne

Ten rodzaj paneli jest najczęściej wybierany przez użytkowników fotowoltaiki. Jak wynika z samej nazwy, panele te powstają z monokryształów. Najbardziej istotna dla nas jest jednak ich efektywność. Panele monokrystaliczne są w stanie produkować sporo energii przy jednoczesnym zajmowaniu małej powierzchni. Sprawność tych urządzeń waha się pomiędzy 15 a 20 procent co jest obecnie jednym z najlepszych wyników w porównaniu z innymi panelami. Dodatkową zaletą omawianych paneli jest stylowy wygląd. Szczególnie doceniana jest wersja FullBlack, czyli panele zupełnie czarne. Wielką zaletą tych paneli jest także odporność na wpływ czynników atmosferycznych. Jako minus można natomiast wymienić cenę tych paneli, która niestety jest najwyższa ze wszystkich paneli fotowoltaicznych dostępnych w sprzedaży.

Panele polikrystaliczne

W przypadku tych paneli sprawność jest już nieco mniejsza. Sporadycznie, przy bardzo dużym nasłonecznieniu dochodzi ona do 18 procent. Jednak ogromną zaletą tych paneli jest to, że świetnie działają nawet wówczas gdy nasłonecznienie nie jest na wysokim poziomie. W czasie dni pochmurnych te panele również będą dobrze działały. Przez długi czas ten rodzaj paneli mylony był z panelami solarnymi podgrzewającymi ciepłą wodę użytkową. Te pomyłki wynikały z niebieskiego koloru obu urządzeń. Niewątpliwą zaletą paneli polikrystalicznych jest ich niska cena. Można powiedzieć, że stosunek jakości tych paneli do ich ceny jest odpowiedni.

Panele cienkowarstwowe

Ten rodzaj paneli nazywany jest również panelami drugiego typu lub drugiej klasy. Maksymalna sprawność, jaką są one w stanie osiągnąć to 14 procent. Do tych paneli niejednokrotnie zaliczane są także panele z krzemu amorficznego. Minusem paneli cienkowarstwowych jest oczywiście ich wydajność. Jeśli zaś chodzi o plusy to można tutaj zakwalifikować bardzo niską cenę.