Generatory prądotwórcze – podstawowe zasady prawidłowego użytkowania generatorów prądotwórczych

 

Są sytuacje, w których sam generator prądotwórczy może nie być wystarczający. Jednak i na to jest odpowiednie rozwiązanie. Sposobem na zapewnienie nieprzerwanego i długotrwałego działania urządzeń elektrycznych podczas awarii zasilania jest zastosowanie zespołu będącego połączeniem zasilacza bezprzerwowego z generatorem prądotwórczym. Jak prawidłowo użytkować urządzenie by służyło jak najdłużej?

 

Generatory prądotwórcze – podstawowe zasady użytkowania

  1. Prawidłowy dobór generatora oraz prawidłowe podłączanie odbiorników.

Określenie mocy czynnej to podstawowa reguła odpowiedniego doboru urządzenia. Powinna być większa od zsumowanej mocy odbiorników, które do niego podłączymy jednocześnie i powiększona o wartość mocy potrzebnej w chwili uruchamiania odbiorników.

  1. Zapoznanie się z instrukcją obsługi danego modelu.

Nigdy nie omijajmy tego punktu, gdyż to w niej zawarte są szczegółowe informacje dotyczące eksploatacji urządzenia, konserwacji oraz rekomendowanej częstotliwości przeglądów technicznych.

  1. Sprawdzenie ustawienia generatora przed uruchomieniem.

Ten punkt dotyczy głównie generatorów przenośnych, których używa się w różnych miejscach. W takich przypadkach należy upewnić się, że urządzenie stanie na płaskiej, równej powierzchni.

  1. Kontrola poziomu oleju.

Przed każdym uruchomieniem generatora prądotwórczego należy skontrolować poziom oleju i jeśli zajdzie taka potrzeba, uzupełnić zbiornik do górnej krawędzi szyjki wlewu.

  1. Kontrola poziomu paliwa.

Nigdy nie można dopuścić do tego by ilość poziomu paliwa była niższa od wartości minimalnej. Zawsze należy dokładnie dokręcić korek wlewu i nie pozostawiać paliwa w zbiorniku, ponieważ pozostawione na dłużej niż miesiąc traci swoje właściwości. Dodatkowo w zbiorniku może powstać osad.

  1. Kontrola filtra powietrza.

Filtr powietrza powinien być systematycznie czyszczony i wymieniany przynajmniej raz w roku.  Jeśli zaniedbamy tą czynność ograniczymy dopływ czystego powietrza do silnika.

Generatory prądotwórcze – jak ważne jest czyste powietrze w działaniu silnika

Silniki, które posiadają generatory prądotwórcze dostępne np. na https://agregaty.com.pl/ powinny mieć dostęp do czystego powietrza, gdyż jego brak obniża moc , pogarsza wydajność oraz zwiększa zużycie paliwa. Silnik spalinowy nigdy nie może pracować bez dedykowanego filtra powietrza, w przeciwnym razie istnieje duże ryzyko jego awarii, dodatkowo do powietrza przedostają się spaliny.